Udruga za obrazovanje i osposobljavanje uvodi kazalište kao nastavnu metodu u školama u Bacăuu kroz projekt Erasmus plus ACT.
Prvi međunarodni sastanak “Act Communicate Transcend”-20201-1-HR01-KA227-SCH094792-održan je između 24. i 26. kolovoza 2021. na temu: Iskorištavanje resursa koje kazalište nudi za učenje engleskog jezika.
Organizirala ga je Ustanova za obrazovanje odraslih Maksima u Splitu, a na sastanku su sudjelovali članovi upravljačkih timova udruga iz šest partnerskih zemalja: Bugarske, Turske, Rumunjske, Italije, Engleske, Hrvatske. Udrugu za obrazovanje i osposobljavanje, čija je predsjednica prof. Dr. Mihaela Cojocaru također koordinatorica projekta za Rumunjsku, predstavljale su Ștefania-Georgiana Tărâță i Oana-Andreea Bărbuț.
Trodnevni sastanci istaknuli su organizacijske aspekte bitne za nesmetano vođenje projekta. Koordinatorica projekta Ana Mladina Puljak, profesorica u Maksimi, uključila je sve programske sekvence potrebne za plodnu suradnju.
Prvog dana sudionici su predstavili svoje institucije, glasovali o reprezentativnom logotipu projekta iz prijedloga partnerskih zemalja te razgovarali o komunikacijskom planu.
Sljedećeg dana raspravljalo se o upravljanju projektima i alatima za provedbu, kao i o odgovornostima svakog partnera, a kojom prilikom je partner iz Italije predstavio plan diseminacije. Poslijepodne je bilo prigodno vrijeme za timsku igru koja je pridonijela koheziji članova i njihovom boljem upoznavanju. Sudionici su imali prilike okušati se u vježbanju dramskih instrumenata – u ulogama dvorjana iz doba Dioklecijana otkrivali su tajne grada i pritom vježbali engleski jezik. Zapravo, korištenje kazališnih alata za učenje engleskog jezika središnji je cilj projekta.
Posljednjeg dana tim sa Sveučilišta Necmettin Erbakan kroz zanimljivu radionicu predstavio je teoretski dio mogućnosti koje kazalište nudi za učenje engleskog jezika te ocjenjivanje rezultata istih nakon njihove primjene.
Na kraju su dodijeljene potvrde o sudjelovanju te uspostavljene koordinate sljedećih projektnih sastanaka.
Ovaj prvi susret sudionika iz različitih zemalja bio je dobra prilika za prenošenje entuzijazma i saznanja u pogledu potrebe korištenja neformalnih alata za učenje u školama, a koje nudi ovaj projekt. Dobra energija sudionika uključenih u projekt te mogućnost usvajanja novih alata, označili su uspješan početak dvogodišnjih aktivnosti učenja. Sve je bilo moguće zahvaljujući programu Erasmus +, koordinatorima uključenima u projekt i organizatorima iz zemlje domaćina.
Projekt će se nastaviti prvim tečajem osposobljavanja, koji će se održati u Zagrebu, u razdoblju od 10. do 16. listopada 2021. godine, a na njemu će sudjelovati dva nastavnika engleskog jezika i član menadžerskog tima Udruge za obrazovanje i osposobljavanje ASEF Bacau.
Dr. Oana Andreea Barbut- odgovorna za diseminaciju
Ovaj projekt financiran je uz potporu Europske komisije. Ova publikacija odražava samo stavove autora.
Nacionalna agencija za programe zajednice u strukovnom obrazovanju i osposobljavanje te Europska komisija nisu odgovorne za način na koji se sadržaj ovih informacija koristi.
https://www.inimabacaului.ro/2021/08/asocata-pentru-educate-s-formare.html